wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM

wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Te gjejme origjinen tone
Mon Jan 30, 2012 4:55 pm nga mikele

» Gazeta Express
Wed Dec 08, 2010 10:38 pm nga otr

» Horoskopi
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» BotaSot - E përditshme Informative Kosovare.
Wed Dec 08, 2010 10:37 pm nga otr

» Kosova Sot
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» Top Channel TV
Wed Dec 08, 2010 10:36 pm nga otr

» LESNA
Wed Dec 08, 2010 10:35 pm nga otr

» Horoskopi Ditor
Wed Dec 08, 2010 10:34 pm nga otr

» InfoPress
Wed Dec 08, 2010 10:33 pm nga otr

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
NjE iNfO tE shKuRt ! ! !
мιя ѕє νιηι ηє ωωω.∂σвяι∂σℓℓι-ƒσяυм.тк & ѕнqιρєтЧєνєя ƒσяυм / ∂ιcкα qє ѕмυη∂єηι тα кυρтσηι мυη∂єт тє кσηтαктσηι ρєямєѕ є-мαιℓ: ∂σвяι∂σℓℓι@нσтмαιℓ.cσм & вσѕѕι_ף2@нσтмαιℓ.cσм ∂нє ѕαℓι@∂ємιяι.cσм / ѕтαƒι ι ƒσяυмιт נυ υяση кαℓιм ѕα мë тë мιя . . . ! ! ! :∂ . . .
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 103 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri xhezmi_hysenaj@yahoo.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 449 artikuj v 404 temat
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Sun Jan 26, 2014 2:56 pm

Share | 
 

 Vendos CPU ne Pllaken OM.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KinG.M.H.S.

avatar

Numri i postimeve : 59
Join date : 21/09/2010

MesazhTitulli: Vendos CPU ne Pllaken OM.   Sat Sep 25, 2010 8:20 pm

Në këtë tuto do të ju tregoj se si ta bëni PC tuaj prej një shpejtsie që e keni p.sh 3.8GHZ në 4.0GHZ apo prej 1.8GHZ deri në 2.4GHZ. Për aq sa keni nevoj ju.

Atëher e tëra që ju duhet është një Procesor i tipit INEl apo AMD apo ndonjë lloji tjetër. Procesori duhet të blihet në PC SHOOP. Më së lehti e keni ta merni procesorin e vjetër pra që doni me ndrru, ta heqni prej Pllakës OM të shkoni në PC SHOOP dhe do ta merni procesorin me shpejtsi të madhe dhe i cili i përshatatet titpit të pllakes OM. Pasi që ta keni blerë procesorin, duhet të bëhet montimi në pllaken OM.
Se si bëhet kjo tani do të ju tregoi.

Një procesor, pra për të cilin po behet fjal duket kështu.

Ndersa tek pjesa e ndishme, perfundi procesorit gjenden disa Grimca te ngritura lart te cilat nuk duhet prekur shum sepse mund të dëmtohen, Kjo pamje që u permend duket kështu.
Pra kjo pjesë e procesorit e cila është treguar në këtë figurë më lart duhet të vendoset n vendin e procesorit i cili gjendet në pllakën OM (Pllakën e kompjuterit/Shtepizës).
Në këtë figuar më lart edhe treguar Interkulleri i Procesorit, apo përndryshe që ta keni më të qart Flladitësja e procesorit, për ta zhvendosur procesrin e vjetër dhe për ta vendsorur të riun së pari duhet të heqet Interkulleri, pra ky që është treguar në figurën më lart.

Kur të hiqet Interkulleri vërehet qart vendi ku duhet të vendoset procesori.
Pra duket në këtë mënyr.Ju tash e merni Procesrin e ri që e keni blerë, e vendosni me kujdes aty. Duhet të vendoset identik me hapsiren që e keni aty, pra nuk duhet montuar pak anash ose naj mënyr tjeter.

Duhet të vendoset njejt si e kërkon hapsira/vendi i pllkes OM ku është vendosur hapsira për procesor. Pastaj e montoni interkullerin edhe përfundon.

Pasi të bëhet montimi në hapat që jua tregova unë, gjithqka do të jet në rregull.
Nëse nuk keni përvoj pak me montimin e procesorit/CPU atëher për ndonje demtim në PC apo pllakën OM unë nuk mbaj pergjegjsi.

Ju faleminderit për Lexim.
Uroj që te kryeni Punë.

Faleminderit për vëmendje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Vendos CPU ne Pllaken OM.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.dObRidOlli-FoRuM.Tk & ShQiPeT4EveR FoRuM :: Hardware & Software :: Procesorë, Pllakëza amë (Motherboards), dhe Memorie-
Kërce tek: